Wakeboard


 

 

Jaworznicki Klub Nart Wodnych(JKNW) szkoli zawodników czynnie biorących udział w zawodach organizowanych przez PZMWiNW. Po rozmowach sympatyków wakeboardingu z przedstawicielami zarządu jaworznickiego klubu, w 2011 roku została powołana do życia Jaworznicka Sekcja Wakeboardowa przy JKNW. Jej celem jest propagowanie wakeboardingu wśród dzieci i młodzieży chcących rozwijać swoje umiejętności sportowe w tej dyscyplinie, jak również wszystkich chętnych spróbować swoich sił w tym sporcie.

 

Wakebaording historia powstania.

 

Nazwa wakeboarding pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: wake czyli ślad torowy pozostawiany przez jednostkę pływającą, (nazywany też kilwaterem przez bardziej obytych z wodą) oraz słowa ~ board - deska

 

Wakeboarding powstał w latach 80 XX wieku, kiedy to surferzy zaczęli pływać na deskach ciągnięci przy pomocy liny za motorówką. Historycy sportu za prekursora tej dyscypliny uważają Tonnego Finn`a, który to w 1985 roku skonstruował tzw. Skufer  małą deskę surfingową przystosowaną do ciągnięcia za motorówką. Brak stałego przymocowania deski do stóp ridera sprawiał, że sport ten bardziej przypominał obecny wakeskating. Jednak z czasem riderzy zaczęli dodawać do swoich desek udogodnienia w postaci pasków- wiązań, które sprawiły, że sport ten stawał się coraz bardziej dynamiczny.

 

W miarę jak sport rozwijał się, deski stawały się coraz lepsze. Pierwsze deski, zaprojektowane i stworzone w 1990 roku miały kształt deski surfingowej i miały wyraźnie odróżnione przód i koniec. W 1993 roku została zaprojektowana deskę z dwoma takimi samymi końcami. Ten kształt deski stał się standardem w świecie wakeboardingu. 

 

 

 

Licznik odwiedzin

Narty na Facebook'u

by Αεροπορικα Εισητηρια